Den nya högtemperatursensorn confocalDT IFS2407-xHT/VAC är den första optiska sensorn i Micro-Epsilons portfölj som klarar höga temperaturer på upp till 200 °C. Genom att avstå från organiska lim har högtemperatursensorerna i rostfritt stål låg avgasning och är därför idealiska för användning upp till ultrahögvakuum (UHV). Den passiva komponentdesignen gynnar också mätningar i vakuum, eftersom sensorerna inte avger någon värmestrålning till omgivningen.
Mångsidiga och mycket exakta
De innovativa HT-modellerna används för förflyttnings- och avståndsmätning på reflekterande och diffusa ytor samt för tjockleksmätning. HT-sensorerna imponerar också med sin enastående linjäritet på upp till < ±0,18 µm och extremt höga temperaturstabilitet på upp till < 0,1 µm/°C. Detta gör de konfokala kromatiska sensorerna idealiska för mätuppgifter inom halvledar- och elektronikindustrin samt inom precisionsmaskinbyggnad.
Flexibel anpassning till olika installationssituationer
Tack vare sin kompakta konstruktion lämpar sig sensorerna idealiskt för applikationer med mycket begränsat installationsutrymme. Modeller med 90° mätvinkel finns också tillgängliga för att ytterligare minska installationsdjupet. De innovativa HT-sensorerna finns i mätområden på 0,8 mm, 2 mm och 4 mm och kan enkelt och snabbt integreras i befintliga processystem. Sensorerna är kompatibla med de konfokal-kromatiska IFC-kontrollerna.

























































































































